Haber

Polonya Başbakanı, AB ortaklarını Rusya’ya karşı “köşede kalmamaya” çağırdı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği (AB) ortaklarını “köşelere saklanmak” yerine daha cesur olmaya ve ekonomik güçlerini Rusya’ya karşı kullanmaya çağırdı.

Morawiecki, karşılıklı ilişkilerin 45. yıl dönümü münasebetiyle Brüksel’de düzenlenen AB-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Liderler Zirvesi sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmelerde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının kınandığını belirten Morawiecki, “Bu saldırganlığın gerçekte ne olduğunu açıklamak, ittifaklar kurmanın önemli bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

Morawiecki, doğalgaz ve enerji fiyatlarının mümkün olduğu kadar düşürülmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bunca zamandır AB düzeyinde ortak bir payda yoktu. Bu nedenle AB’li ortaklarımızı daha cesur olmaya, sadece ekonomik olanı kullanmaya davet ediyorum. köşelerde saklanmak yerine AB’nin gücü.” değerlendirmesini yaptı.

Dün düzenlenen AB-ASEAN Başkanlar Tepesi kapsamında AB-Tayland Katılım ve İşbirliği Anlaşması ile AB-Malezya Paydaş ve İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Anlaşmalar, çevre, güç, iklim değişikliği, ulaşım, bilim, teknoloji ve ticaret dahil olmak üzere çeşitli konularda siyasi diyaloğu geliştirmeyi amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu