Haber

Brezilya, Heyelan Kurbanlarına Yardım Etmek İçin En Büyük Savaş Gemisini Seferber Ediyor

Kurtarma ekipleri Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki Sao Sebastiao’daki afet bölgesini inceliyor, 22 Şubat 2023. (Fotoğraf: Rovena Rosa/Agencia Brasil/Xinhua)

Entegrasyon ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Waldez Goes ile Limanlar ve Havalimanları Bakanı Marcio Franca’yı da taşıyan uçak gemisi, Brezilya’da kaydedilen en şiddetli yağışlardan en çok etkilenen belediye olan Sao Sebastiao limanına ulaştı.

SAO PAULO, 23 Şubat (Xinhua) — Brezilya, Pazar günü Sao Paulo eyaletinin kıyı bölgesinde 49 kişinin ölümüne ve 2.500’den fazla evin mahvolmasına neden olan şiddetli yağmurların neden olduğu toprak kaymasında yaralananlara yardım etmek için Perşembe günü en büyük savaş gemisini seferber etti.

Entegrasyon ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Waldez Goes ile Limanlar ve Havalimanları Bakanı Marcio Franca’yı da taşıyan uçak gemisi, Brezilya’da bugüne kadar kaydedilen en şiddetli yağışlardan en çok etkilenen belediye olan Sao Sebastiao limanına ulaştı. Goes limana vardığında, hükümetin yeniden inşa çabaları ve kurbanlara yardım için sözde 60 milyon real (11,6 milyon ABD Doları) yatırım yapacağını duyurdu.

Donanma, 1.400 kişi ve 18 uçak taşıyan 200 metre uzunluğundaki Atlantico uçak gemisini seferber ederken, ordu, itfaiye ve gönüllüler, Barra’nın seçkin plajlarını çevreleyen zirvelerde heyelan sonrasında hala kayıp olan düzinelerce kişiyi çamurun altında aradı. Sahy, Baleia ve Camburi’yi yapın.

Gemi, Sao Paulo’nun kuzeyindeki ana yollar yıkıldığı veya devre dışı bırakıldığı için mahallelerin yeniden inşası, lojistik ve yaralılara yardım için güvenli bir liman görevi görecek. Genel cerrahi, ortopedi ve anestezi uzmanlarının yanı sıra eczacı ve hemşirelerin de bulunduğu 28 doktor ile gezici hastane olarak da hizmet verecek.

Brezilya devlet haber ajansı Agencia Brasil’e göre gemi, Sivil Savunma’ya yol açma ve kurtarma çalışmalarında yardımcı olmak için bölgeye deniz piyadeleri de taşıdı.

havranhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu