Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yatay başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Şubat kontratı güne yatay hareketle 5.625,25 puandan başladı.

Şubat vadeli işlem sözleşmesi, açılış seansında önceki seans kapanışının hemen altında 5.625.25’te işlem gördü.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 5.625,50 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 5.632,00 puana yükseldi.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına ilişkin endişelerin beklenenden uzun süredir arttığını ve açıklanan makroekonomik verilerden gelen karışık sinyallerin de piyasaların yön bulmasını zorlaştırdığını belirtti.

Analistler, Fed’in bu yıl faiz oranlarını en az 75 baz puan artıracağı yönündeki beklentilerin genel olarak fiyatlamalara yansıdığına dikkat çekerek, Almanya’daki büyüme ve ABD’deki kişisel tüketim harcamaları endeksi başta olmak üzere açıklanacak bilgilerin, takip edilecek.

Analistler, endeks sözleşmesinde teknik olarak 5.650 ve 5.700 seviyelerinin direnç pozisyonunda, 5.600 ve 5.550 puanın ise destek pozisyonunda olduğunu söylediler.

haber-gaziosmanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu