Haber

Mısır’da Firavun Hanedanlığı’na ait 4300 yıllık mumya bulundu

Mısır’da kraliyet mezarlarının bulunduğu tarihi Saqqara bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalarda bir mumya, 9 heykel ve 5. ve 6. Firavun Hanedanlığı’na ait bazı pahalı eşyalar bulundu.

Mısır Eski Eserler Bakanı Zahi Havas, Saqqara bölgesinde yürütülen arkeolojik kazılar ve bulunan yeni eserler hakkında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Antik Sakkara bölgesinde arkeolojik çalışmalar yapan ekipten sorumlu olan Havaş, yapılan kazılarda bir mumya, 9 heykel ve 4 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen bazı pahalı eşyaların bulunduğunu bildirdi.

Havaş, bulunan eserlerin 5. Firavun Hanedanı (MÖ 2487 ile 2449 yılları arasında) ve 6. Firavun Hanedanı’na (MÖ 2345 ile 1821 yılları arasında) tarihlendiğini belirtti.

Havaş, söz konusu heykellerin kireç taşından yapıldığını ve üzerlerinde işleme olmadığı için kime ait olduğunu tespit edemediklerini kaydetti.

Havaş, ortaya çıkarılan mumyayla ilgili olarak, “Bulunan mumya bir erkeğe ait. Adı Heka Shibs. Bu tabut 4300 yıldır hiç açılmamış. Bu, mumya dışında bulduğumuz en eski mumya.” kraliyet mumyaları bulundu.” dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu