Haber

Kimliği belirsiz cesetler 24 saat sonra defnedilecektir.

AFAD’dan bugün yapılan yazılı açıklamada, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti ve defin hizmetlerine ilişkin bilgi verildi.

UYUM İÇİNDEKİ KURUMLAR

Açıklamada, “Bu depremlerin yıkıcı etkisiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın en kısa sürede tespit edilerek cenazelerinin acil şekilde yakınlarına teslim edilmesi büyük önem arz ettiğinden büyük önem arz etmektedir. kimlik tespiti ve defin hizmetlerinde yeknesaklığın sağlanması amacıyla Adalet Bakanlığı ile uyum içinde İçişleri Bakanlığınca yürütülür.” 46697 tarih ve 46697 sayılı yazı ile ilgili valiliklere ve kurum/kuruluşlara talimat verilmiştir. söylendi.

“ÇEVRE İLLERE CENAZE GÖNDERİLMEYECEKTİR”

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, depremde hayatını kaybedenlerin cenaze işlemleri ve defin işlemleri için şu talimat verildi: “Cenazelerin bulunduğu il veya ilçe savcılıkları nezdinde ölü muayene işlemleri yapılmayacaktır. ve çevre il ve ilçelere gönderilmeyecektir.Hazırlanacak raporda merhumun yakınlarının veya tanıdıklarının hazır bulunup bulunmadığı bilgisi yer alacaktır.

DNA, KAN ÖRNEĞİ, PARMAK İZİ ALINACAK

Ölen yakınlarının veya onları tanıyanların kimlik tespiti ile tespit edilememesi durumunda DNA, kan örneği, parmak izi gibi tıbbi muayeneye ilişkin işlemlerle kimlik tespiti yapıldıktan sonra cenaze teslim işlemleri gerçekleştirilecektir.

TUTANAKLARLA YAKILACAK

Enkazdan çıkarıldıktan sonra 5 gün içinde kimlikleri belirlenemeyen ve yakınlarına teslim edilemeyen cenazelerin DNA, parmak izi ve fotoğraflarının alınmasının ardından, cenazelerin ortak değerlendirmesi çerçevesinde dini vecibelere uygun olarak defnedilecek. Cumhuriyet Savcılığı ve Mülki İdare. Mezarın yeri de belirlenecek ve tutanaklara geçirilecek.

24 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA YANACAK

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Ancak afete maruz kalan illerimizden aktarılan bilgilerde cenazelerin korunmasında sorunlar olabileceği ve cenazelerde bozulma olabileceği yönündeki değerlendirmeler göz önünde bulundurularak olaya müdahale edilen cenazelerin DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafları incelendi. 24 saat bekledikten sonra yakınları/tanıdıklar veya adlandırılmış tıp sistemleri tarafından tespit edilemeyen, yapılan değerlendirme çerçevesinde mezarın yeri/konumunun kaydedilmesi ve dini yükümlülüklere uygun olarak defnedilmesi uygun görülmüştür. Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mülki İdare’nin sözlerine yer verildi.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu