Haber

Finlandiya, İsveç’siz NATO üyelik seçeneğini değerlendiriyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya’nın NATO’ya İsveç olmadan katılmayı düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Finlandiya haber ajansı YLE’nin haberine göre Haavisto, İsveç’te Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kuran-ı Kerim’in yakılması ve terör örgütü PKK’nın provokasyonlarının ardından Türkiye ile NATO üyelik sürecinde imzalanan Üçlü Mutabakat Muhtırası’nın ortaya çıktığını bildirdi. / YPG. Daha sonra nasıl ilerleneceğine dair yerel basına açıklama yaptı.

Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecinde İsveç ile aynı hızda ilerlemesi gerekip gerekmediği sorusuna Haavisto, “Gerekirse, Helsinki bu stratejiyi yeniden gözden geçirmeli. Elbette, her iki ülkenin güvenlik açısından bakıldığında, bu kesinlikle bir numaralı seçenek.” ifadeleri kullandı.

Bakan Haavisto ise durumu yeniden değerlendirmeye hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin İsveç’te yaşananların Türkiye ile müzakereyi zorlaştırdığını “şokta ve kızgın” olduğunu belirten Haavisto, “Bu protestocular Finlandiya ve İsveç’in güvenliğiyle oynuyor. Amaçları Türkiye’yi kışkırtmak ve etkilemek” dedi. kamusal söylem.” değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin ilkbaharda olası bir üçlü toplantıyı tartıştıklarından bahsetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu